Historien om årtierne, der ændrede det danske samfund for altid v/Elsebeth Dissing
- Date
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
-
Deltagelse: 75 DKK
- Bibliotek
- Brønderslev Bibliotek
- Adresse
-
P. N. Jensens Plads 5
9700 Brønderslev
Danmark
Fortællingen er en blanding af oplæsning fra bøgerne og et tilbageblik på den virkelighed, der har inspireret til de tre romaner, hendes mors liv, tobakspigerne på CW Obel i Aalborg og hendes eget liv, især de 40 år som journalist i Aalborg.
Trilogien er beretningen om nordjysk kvindehistorie og samtidig historien om, hvordan det nordjyske samfund udviklede sig i årene fra midt i trediverne til firs. En periode, hvor forandringen fra bondesamfund til industrisamfund gik hurtigt. Fabrikkerne havde behov for arbejdskraft, og hentede i stort tal kvinderne ud på arbejdsmarkedet.
Ønsket om ligestilling, der så småt stak snuden fra i trediverne blev til et krav i løbet af de godt fire årtier trilogien spænder over. Beskrevet med den store kulmination i halvfjerdserne, hvor Thylejrens kommer til Thy med alle dens ideer om fri kærlighed, fri børneopdragelse, storfamilier og et samfund uden faste regler.
Har du spørgsmål til dette arrangement, er du velkommen til at kontakte Kirstine Grøngaard på mail kirstine.grongaard@99454545.dk
Relateret indhold
-
VoksneBiblioteket inviterer til oplevelseslæsning i Voer Kirke
Vi kombinerer det smukke kirkerum med litteratur når bibliotekar Kirstine Grøngaard læser en nøje udvalgt novelle og et digt højt.Gratis
-
VoksneMumitroldene og Tove Jansson
Mumitroldene fylder 80 år i 2025, og det vil vi gerne fejre på Brønderslev Bibliotek.Brønderslev Bibliotek
50 DKK
-
VoksneKunsten i Norden – er den nordisk?
v/kunsthistoriker Mathilde Teglgaard NielsenBrønderslev Bibliotek
100 DKK
-
VoksneHistorien om årtierne, der ændrede det danske samfund for altid v/Elsebeth Dissing
Elsebeth Dissing fortæller om sit forfatterskab, trilogien "Tjenerindens døtre", "Tobakspigerne" og "Friheden flyver".Brønderslev Bibliotek
75 DKK