Billede af Tove Ditlevsen med et billede af Lise Vandborg lagt ind i
Voksne

Tove Ditlevsens forfatterskab

Tid
18:30 - 20:30
Pris
Billet: 100 DKK
Sted
Rosendalscentret

Dronninglundvej 8
Agersted
9330 Dronninglund

Tove Ditlevsen er blevet en del af den danske kanon, som alle på ungdomsuddannelserne fremover skal læse. Mens hendes bøger af samtidens litteraturkritikere blev betragtet som gammeldags, vil litteraturkonsulent Lise Vandborg i dette foredrag vise, hvor moderne mange af teksterne er, ligesom den måde hun iscenesatte sig selv på i medierne, var uhyre moderne.

Tove Ditlevsen bevæger sig i sit forfatterskab mellem det selvbiografiske og det fiktive med fokus på det brændte barn, angst, døden, kvindeliv, psykiske problemer og stofmisbrug. Lise Vandborg vil fortælle om den tætte forbindelse mellem liv og værk og dykke ned i digte, romaner og erindringer samt i Tove Ditlevsen journalistiske produktion. Foredraget vil udfolde de modsætninger, der eksisterer side om side i Tove Ditlevsens forfatterskab og person, ikke mindst vekselvirkningen mellem lyset og mørket, som er til stede helt tilbage til hendes debut. 
Lise Vandborg, Cand.mag. i nordisk sprog og litteratur samt filosofi, litteraturkonsulent og medlem af kanonudvalget.

Har du spørgsmål til dette arrangement er du velkommen til at kontakte Kirstine Grøngaard kirstine.grongaard@99454545.dk

Relateret indhold