P - T

God fornøjelse med læsningen.

A - E                F - J                K - O               P - T               U - Å  

P

 

 

Leif G.W. Persson
Lars Martin Johansson (kriminalkommisær)
Land: Sverige

1: Mellem sommerens længsel og vinterens kulde
2: En anden tid – et andet liv
3: Falder frit som i en drøm 

Kriminalkommusær Evert Båackström
Land: Sverige

1: Linda - som i Lindamordet : en roman om en forbrydelse
2: Den der dræber dragen : en roman om en forbrydelse
3: Den sande historie om Pinocchios næse : en roman om en forbrydelse 
4: Kan man dø to gange?

Billedresultat for den 5. plage petri

Lotte Petri
Epidemiologen Selma Eliassen
Land: Danmark

1: Den 5. plage
2: Vand til blod
3: Sort død
4: Hvidt snit
 

R

 

 

Ian Rankin
John Rebus (kriminalkommisær)
Land: Skotland

1: Blodbrødre
2: Dæmoner
3: Ulvemanden
4: Strip Jack
5: Den sorte bog
6: Døden har en årsag
7: Magten og æren
8: Fortids synder
9: De hængtes have
10: Spøgelsesbyen
11: I ly af mørke
12: I indviet jord
13: Mørkemænd
14: Bundet af blodet
15: Skeletterne i Fleshmarket Close
16: Navn på de døde
17: Exit music  
18: I en anden mands grav
19: Med hånden på biblen
20: Vilde køtere
21: Gamle fjender
22: Et hus af løgne

 

Doloores Redondo
Baztán Triologien
Land: Spanien

1: Den usynlige vogter
2: De glemte børn
3: Offergraven

 

Peter Robinson
Alan Banks (kriminalinspektør)
Land: England

1: I en tør tid
2: Kold er graven
3: Efterspil
4: Alt for tæt på
5: Et spor af ild
6: Djævelens ven
7: En personlig sag 
8: Mørkespil 
9: Tracy

 

Roslund & Hellström
Ewert Grens (kriminalkommisær)
Land: Sverige

1: Udyret
2: Box 21
3: Finnigans ære 
4: Pigen under gaden
5: Tre sekunder  
6: To soldater

 

Craig Russel
Lennox (privatdetektiv)
Land: Skotland

1: Lennox 
2: Glasgow kyset

Jan Fabel

1: Blodørn
2: Mord er ikke noget eventyr
3: Til evig tid 
4: Karnevallets mester  
5: Valkyriesang  
6: En frygt for sort vand
7: Altonas genfærd

S

 

 

Sofie Sarenbrant
Emma Sköld (Kriminalassisten)
Land: Sverige

1: Hvil i fred
2: Døden løber maraton
3: Åbent hus
4: Babysitteren 
​5: Tiggeren
6: Syndebukken

 

George D. Shuman
Sherry Moore (efterforskningsassistent) 
Land: USA

1: 18 sekunder 
2: Det sidste suk
3: Fortabte piger 
4: Et andet syn

 

Karin Slaughter
Sara Linton & Jeffrey Tolliver
Land: USA

1: Mord for øje         
2: Svigt
3: Kold frygt
4: Hævneren
5: Vantro 
6: Hvid død

Will Trent

1: Mørk treenighed 
2: Bortført

Sara Linton & Will Trent

1: Genesis
2: Brudt                   
3: Dybt fald  
4: Forbryder
5: I skjul
​6: En holdt kvinde
7: Den sidste enke (10.10.19) 

 

Susanne Staun
Fanny Fiske (adfærdspsykolog)
Land: Danmark

1: Som arvesynden
2: Liebe
3: Mit smukke lig
4: Mine piger
5: Før jeg dør

Maria Krause (retsmediciner)

1: Døderummet 
2: Hilsen fra Rexville  
3: Helt til grænsen

 

Jesper Stein
Axel Steen ( vicekriminalkommissær)
Land: Danmark

1: Uro
2: Bye Bye Blackbird
3: Akrash 
4: Aisha 
5: Papa 
6: Solo

 

Viveca Sten
Thomas Andreasson (kriminalinspektør)
Land: Sverige

1: Stille nu
2: Inderst inde 
3: Uden skyld 
4: I nat er du død 
5: I kampens hede
6: Farlige forhold
​7: I magtens skygge
​8: I sanhedens navn
9: I dårligt selskab 

 

Gunnar Staalesen
Varg Veum (privatdetektiv)
Land: Norge

1: Manden med de to ansigter (findes på bibliotek.dk)
2: Din til døden
3: Tornerose sov i hundrede år
4: Kvinden i køleskabet
5: I mørke er alle ulve grå (findes på bibliotek.dk)
6: Sorte får
7: Faldne engle
8: Bitre blomster
9: Død mand sladrer ikke
10: Skriften på væggen (findes på bibliotek.dk)
11: Som i et spejl
12: Ansigt til ansigt
13: Forfulgt af død
14: Kolde hjerter 
15: Vi skal høste vinden
16: Der hvor roser aldrig dør  
17: Ingen er så tryg i fare  
18: Storesøster
19: Udenfor er hundene

T

 

 

Helene Tursten
Irene Huss (kriminalinspektør)
Land: Sverige

1: Den knuste tang-hest
2: Nattevagt
3: Tatoveret torso
4: Glasdjævlen
5: Guldkalven
6: Ilddansen
7: Manden med det lille ansigt
8: Det lunefulde net 
9: Venter i mørket  
10: I skjul af skyggerne

Embla Nyström
Land: Sverige

1: Jagtmark 
2: Sandgrav