A - E

God fornøjelse med læsningen.

A - E                F - J                K - O               P - T               U - Å 

A

 

 

Jussi Adler-Olsen
Afdeling Q-serien
Carl Mørck (vicekriminalkommisær)
Land: Danmark

1: Kvinden i buret
2: Fasandræberne
3: Flaskepost fra P
4: Journal nr. 64 
5: Marco effekten 
6: Den grænseløse
​7: Selfies
8: Offer 2117 (14.06.19) 

 

Stefan Ahnhem
Fabian Risk (politimand)
Land: Sverige

1: Offer uden ansigt
2: Den niende grav  
3: Atten grader minus
4: Motiv X

 

 

Arnaldur Indridason
Erlendur Sveinsson (kriminalbetjent)
Land: Island

1: Nordmosen
2: Tavs som graven
3: Stemmen
4: Manden i søen
5: Vinterbyen
6: Nedkøling
7: Mørke strømme 
8: Faldet
​9: Ukendte kyster

B

 

 

 

Simon Beckett
David Hunter (patolog)
Land: England

1: Dødens kemi
2: Skrevet i ild
3: De dødes hvisken
4: Den glemte grav

 

Mark Billingham
Tom Thorne (kriminalkommisær)
Land: England

1: Sov sødt
2: Bangebuks
3: Dovenkrop
4: Den brændende pige
5: Livløs
6: Begravet
7: Dødsbudskab 
8: Blodbeslægtet 
9: Fra de døde 
10: Så godt som død

 

Lawrence Block
Matt scudder (privatdetektiv)
Land: USA

1: Tyven i skabet (findes på bibliotek.dk)
2: På knivens æg (findes på bibliotek.dk)
3: Billet til ormegården 
4: Dansen i slagterhuset
5: Otte millioner måder at dø på (findes på bibliotek.dk)
6: Når det hellige værtshus lukker
7: Mellem gravstene
8: Djævelen ved at du er død (findes på bibliotek.dk)
9: En lang række døde mænd

 

Sara Blædel
Louise Rick (kriminalassistent) og Camilla Lind (journalist)
Land: Danmark

1: Grønt støv
2: Kald mig prinsesse
3: Kun ét liv
4: Aldrig mere fri
5: Hævnens gudinde 
6: Dødsenglen 
7: De glemte piger
8: Dødesporet 
9: Kvinden de meldte savnet

 

 

Cilla Börjlind 
Rönning og Stilton
Land: Sverige

1: Springflod
2: Den tredje stemme
3: Sort morgen
​4: Sov du lille
5: Koldbrand (udkommer 31.05.19) 

C

 

 

Gianrico Carofiglio
Guido Guerrieri (forsvarsadvokat)
Land: Italien

1: Efter al sandynlighed
2: Med lukkede øjne
3: Begrundet mistanke
4: Skinnet bedrager
5: På kanten af sandheden

 

 

Chris Carter
Robert Hunter
Land: Amerika 

1: Krucifiks morderen
2: Bødlen
3: Stalkeren
4: Dødens kunstner
5: Dødsshowet
6: Ondskab
7: Jeg er døden  
8: Mordoffer 
9: Dødens galleri 
10: Nemesis (31.05.19) 

 

 

Linda Castillo
Kate Burkholder (Politichef)
Land: USA

1: Tvunget til tavshed
2: Bøn om tavshed
3: Bryd tavsheden
4: Meldt savnet
5: Sidste åndedrag
6: Døden venter
7: Efter stormen
8: De ugudelige 
9: På afveje 
10: I al hemmelighed 

 

Paul Cleave
Christchurch noir-serien
Land: New Zealand

1: Syvende mord
2: Hævn
3: Samleren
​4: Dybet

 

Ann Cleeves
Jimmy Perez (vicekriminalkommisær)
Land: England

1: Sort som ravnen
2: Hvide nætter
3: Rødt støv 
4: Stormvarsel
5: Dødvande
6: Blå luft  
7: Mørk muld

D

 

 

Arne Dahl
A-gruppen-serien
Land: Sverige

1: Misterioso
2: Ondt blod
3: Op til toppen af bjerget
4: Europa blues
5: Vældige vande
6: En skærsommernatsdrøm
7: Dødsmesse
8: Mørketal
9: Efterskælv
10: Himmeløje
11: Elleve

Opcop-serien

1: Hviskeleg  
2: Stoleleg
3: Blindebuk  
4: To mand frem for en enke

Sam Berger

​1:Skyggezone  
2:Indland 
3: Midtvand

 

Kjell Ola Dahl
Gunnarstranda (kriminalkommisær) 
Land: Sverige

1: En lille gylden ring
2: Manden i vinduet
3: Lille soldat
4: Den fjerde røver
5: Sort engel 
6: Kvinden i plastic 
7: Isbaderen
8: Søsteren

 

Dorph & Pasternak
Ole Larsen og Erik Rhode (efterforskere)
Land: Danmark

1: Om et øjeblik i hilmen
2: Afgrundens rand
3: Jeg er ikke her 
4: Tal til mig

E

 

 

Åke Edwardson
Winter (kommisær)
Land: Sverige

1: Dans med en engel
2: Råb på lang afstand
3: Sol & skygge
4: Lad det aldrig holde op
5: Himlen er et sted på jorden
6: Sejl af sten
7: Værelse nr. 10
8: Et yndigt land
9: Næsten død mand
10: Den sidste vinter
11: Huset ved verdens ende

 

Elsebeth Egholm
Dicte Svendsen (journalist)
Land: Danmark

1: Skjulte fejl og mangler
2: Selvrisiko
3: Personskade
4: Nærmest pårørende
5: Liv og legeme
6: Vold og magt
7: Eget ansvar  
8: Kød og blod  
9: Dødvægt

Peter Boutrup (søn til Dicte)

1: Tre hundes nat  
2: De døde sjæles nat

Katarina Svane-Dissing (Rina)

1: Jeg finder dig altid
2: Frit fald

 

Katrine Engberg
Politiassistent Jeppe Kørner og hans makker Anette Werner

1: Krokodillevogteren
2: Blodmåne 
3: Glasvinge

 

Thomas Enger
Henning Juul (journalist)
Land: Norge

1: Skindød
2: Fantomsmerte
3: Blodrus   
4: Våbenskjold 
5: Banesår

 

Eriksson & Sundquist
Victoria Bergmans Hemmelighed
Land: Sverige

1: Kragepigen
2: Sorgens ild  
3: Pythias anvisninger

 

Kjell Eriksson
Ann Lindell (kriminalinspektør)
Land: Sverige

1: Lad jorden revne
2: Stenkisten
3: Prinsessen fra Burundi
4: Natravnen
5: Nattens grumme stjerner 
6: Manden fra bjergene
7: Den hånd der skælver
8: Sorte løgne, rødt blod